English
 
 » Kernactiviteiten » Duurzaamheid » Grondstoffenvoorziening » Nieuws(archief) » 30.11.2011-Jaarlijkse RSPO conferentie toont solid
 Duurzaamheid  
  
Factsheet: Duurzaam geproduceerde palmolie: De norm in 2015
Om bedrijven te helpen bij de overstap naar duurzame palmolie heeft MVO de factsheet ‘Duurzaam geproduceerde palmolie: de norm in 2015’ ontwikkeld. 
Deze factsheet licht het belang van duurzame palmolie toe en legt uit hoe bedrijven van start kunnen gaan met het inkopen van duurzame palmolie. 
Lees meer >
 
MVO/VAPRO-cursus de 'Energiebewuste operator' 
Omdat de operator de sleutel vormt tot energie- en grondstoffenbesparing heeft het Productschap MVO in samenwerking met ATOS Consulting en VAPRO een cursus ontwikkeld voor de 'Energiebewuste operator'. 
Lees verder >>
Congress report
Het productschap heeft een Fact sheet Palm Oil gepubliceerd om snel inzicht te geven in de internationale palmolie-productie, 
-consumptie en  
-handel (inclusief handelspolitiek) en de rol van duurzaamheid in de keten.
Lees meer>

Task Force Duurzame Palmolie

website biosmeermiddelen

Website Vette Feiten

 
 Nieuws  
30.11.2011
Jaarlijkse RSPO conferentie toont solidariteit en ambitie
Van 22-24 november werd de jaarlijkse conferentie en algemene ledenvergadering van de RSPO gehouden in Sabah, Maleisië, met als thema 'RSPO Certified. Transforming the Market. Together'. De bijeenkomst werd bijgewoond door meer dan 800 mensen, afkomstig uit maar liefst 34 landen. Tijdens de bijeenkomst gaven meer dan 50 sprekers hun visie op duurzame palmolieproductie en -handel. Tijdens de algemene ledenvergadering zijn een zestal resoluties besproken onder andere over de nieuwe missie en visie van RSPO, het inleveren van zogenaamde 'time bound plans' en het aanvullen van het RSPO grievance panel met een Indonesische vertegenwoordiger.

Klik hier voor de deelnemerslijst.

Officiële overhandiging RSPO-certificaten aan plantagehouders die de afgelopen tijd zijn gecertificeerd, als onderdeel van de opening van de conferentie.

De jaarlijkse bijeenkomst werd geopend door de Maleisische Minister van Plantages, Industrie en Grondstoffen Yang Berhormat Tan Sri Bernard Giluk Dompok. Die zei in zijn speech dat de Maleisische overheid zeer toegewijd is aan het stimuleren van duurzame palmolieproductie en roemde de RSPO als een initiatief dat bijdraagt aan die verduurzaming. Hij gaf verder aan dat de Maleisische overheid de industrie stimuleert om duurzamer te produceren door methaan af te vangen. Zij draagt zelf bij aan onderzoek naar de toepassingen van biomassa die ontstaat bij palmolieproductie.

Jan Kees Vis, Voorzitter van RSPO en Directeur Duurzame Landbouw bij Unilever, gaf in zijn openingsspeech aan dat met de lancering van het nieuwe Trademark de RSPO een 'merk' is geworden. Hij benadrukte dat het voor de RSPO om een sterk en geloofwaardig merk te zijn van belang is dat alle leden zich aan de RSPO-standaarden houden. Hij verwacht dat dit vervolgens beloond zal worden door het toenemen van de vraag naar duurzaam geproduceerde palmolie. Jonathan Porrit, oprichter van de associatie Forum for the Future, gaf in zijn keynote address aan dat palmolie niet het enige gewas is waarvoor aan duurzaamheidscriteria gewerkt wordt. Hij verwacht dat dit binnenkort voor alle gewassen zal gebeuren. Immers, elk jaar verliest de wereld 10 miljoen hectare productieve landbouwgrond. 'Als we de groeiende wereldbevolking op een duurzame manier willen voeden, moet de landbouw duurzamer worden', zo zei hij. Hij moedigde de industrie aan zich gelukkig te prijzen omdat zij de kans hebben zelf mee te werken aan duurzaamheidsstandaarden, in plaats van deze opgelegd te krijgen.

Tijdens de conferentie werden verder sessies gehouden over de Markttransformatie, 'Trade en Traceability', 'Broeikasgassen', en uiteraard 'Smallholders'. Tijdens de sessie Trade en Traceability lichtte Harold Sauthoff, Vice President Global Procurement Renewable Raw Materials van BASF, toe dat zijn bedrijf ernaar streeft over te stappen op het gebruik van duurzame palmolie en duurzame palmpitolie, maar dat dat gezien de complexiteit van de ingrediënten die zij gebruiken niet eenvoudig is. Hij gaf aan verheugd te zijn dat er inmiddels een technische werkgroep is gestart onder de RSPO Standing Committee Trade en Traceability die werkt aan oplossingen voor het gebruik van duurzame palmolie en palmpitolie voor deze groep gebruikers.

Tijdens de sessie over Smallholders lichtte John Hartman van Cargill Tropical Palm Holdings toe hoe Cargill heeft gezorgd voor certificering van al de 8800 smallholders op zijn plantages. Hij gaf aan dat het mede heeft geleid tot het verhogen van de opbrengst per hectare. Jan Maarten Dros van Solidaridad lichtte toe dat zij met hun POPSI-project inmiddels zes projecten ondersteunen in vier palmolieproducerende regio's en dat er nog 2,6 miljoen euro te besteden is aan projecten die de productiviteit en duurzaamheid van smallholders versterken.

Norman Jiwan van Sawit Watch, tevens voorzitter van de RSPO Task Force Smallholders, lichtte toe dat de RSPO Task Force Smallholders vanaf heden zal vallen onder de RSPO Standing Committee Standards and Certification, zodat de activiteiten meer in lijn zijn met de andere RSPO-activiteiten. Inmiddels heeft het RSPO-secretariaat een nieuwe medewerker aangesteld die zich voor smallholders kan gaan inzetten. Het betreft Julia Majail. Ze heeft hiervoor bij WWF Maleisië gewerkt en wordt voor RSPO de manager van de Task Force on Smallholders en de Dispute Settlement Facility.

Tijdens de sessie over Green House Gas (GHG) presenteerden vertegenwoordigers van de werkgroep Green House Gas hun resultaten over het afgelopen jaar. De groep heeft onder andere een hulpmiddel ontwikkeld voor plantagehouders om de uitstoot van broeikasgassen te monitoren en daarover te rapporteren. Tevens heeft de groep overeenstemming bereikt over aanbevelingen om de emissie van GHG te verminderen in nieuwe en bestaande plantages. Deze maatregelen zijn nu vrijwillig, maar de groep beveelt aan dat deze aanbevelingen worden opgenomen in de RSPO Principes en Criteria voor Duurzame Palmolieproductie, die herzien worden in 2012.

MVO-voorzitter Wim Oosterhuis lichtte tijdens de conferentie toe dat MVO de Nederlandse Task Force Duurzame Palmolie heeft opgericht, met de ambitie te zorgen voor 100 % duurzame palmolie in Nederland in 2015 en dat MVO bij de Nederlandse overheid heeft gepleit voor het afschaffen van het importtarief op duurzaam geproduceerde palmolie. De inzet van MVO oogstte lof en waardering bij aanwezigen. Het stimuleren van de vraag is van groot belang. MVO voorziet in het eerste kwartaal van 2012 voor het eerst te rapporteren over de voortgang.

Darrel Webber, sinds begin 2011 secretaris-generaal van de RSPO, sloot de conferentie af met een indrukwekkende eindspeech. Hij gaf aan dat hij tijdens de conferentie dit jaar meer solidariteit dan ooit ervoer tussen de verschillende deelnemers om samen te werken aan verduurzaming van palmolieproductie en -handel. Hij vervolgde dat tegelijkertijd nu ook van groot belang is samen verder te komen. Recent heeft het Internationaal Energieagentschap aangegeven dat we vijf jaar hebben om te voorkomen dat de wereld te maken krijgt met een temperatuurstijging van 2 graden, die zal leiden tot onomkeerbare gevolgen voor het klimaat. Dit kan alleen worden voorkomen als we binnen vijf jaar maatregelen nemen om CO2-emissies te beperken. (Zie voor meer informatie: www.guardian.co.uk/environment/2011/nov/09/fossil-fuel-infrastructure-climate-change)

Webber gaf tevens aan dat hoewel er vaak geklaagd wordt over de geringe voortgang binnen de RSPO er zeker ook positieve resultaten te melden zijn: Gedurende de laatste drie jaar is de marktpenetratie van RSPO-gecertificeerde palmolie gestegen van 0 naar ruim 10 %. Dit is iets minder dan de helft van de bossector. Daar is de marktpenetratie inmiddels rond de 18 %, maar die sector is gestart in 1993 en heeft er dus 16 jaar over gedaan om dat te bereiken. Een ander hoopvol signaal is dat uit een Chinees onderzoek is gebleken dat een van de drie Chinezen op dit moment het milieu als het belangrijkste onderwerp ziet waaraan de overheid iets moet doen.

 Afdrukken   

 

 Updates