Wageningen UR Livestock Research onderzoekt een reeks maatregelen die de uitstoot van fijnstof bij pluimveebedrijven kunnen doen verminderen. Iedere dag wat koolzaadolie vernevelen is tot nu toe het meest hoopgevend, met als bijkomend voordeel dat het stalklimaat verbetert voor mens en dier.
Door een aantal seconden per dag koolzaadolie te vernevelen slaat het stof neer. Het stof blijft hierdoor op het strooisel plakken. ‘Bij vleeskuikens, die op houtkrullen lopen, is het effectief’, vertelt onderzoeker Ogink. Bij leghennen, die op droge mest rondstappen, wordt nog gezocht naar een manier van toedienen waarbij het niet op de nesten komt. Dieren hebben geen last van het vernevelen. Met iets minder dan een eetlepel olie per vierkante meter per dag is het fijnstofgehalte in de lucht al met zeker de helft terug te dringen. Ogink: ‘We testen het systeem nu samen met boeren op hun bedrijf. De vernevelingsinstallatie en iets meer schoonmaak kosten samen twee tot drie cent per dier extra.’
De concentratie fijnstof in Nederland is te hoog. Over hoe groot de schadelijke gevolgen daarvan zijn voor de gezondheid van mensen bestaat nog discussie, maar er zouden jaarlijks enkele duizenden mensen een aantal jaren eerder sterven door deze luchtverontreiniging. Naar schatting is twintig procent van het in Nederland voortgebrachte fijnstof afkomstig van de veehouderij. Vooral de strooiselstallen met vleeskuikens en leghennen zijn er debet aan. Medio 2011 mogen de grenswaarden voor fijnstof in de directe omgeving van veehouderijen niet meer worden overschreden. In 2008 is daarom een vierjarig onderzoeksprogramma gestart naar maatregelen om de uitstoot van fijnstof te verminderen.
Klik hier voor meer informatie.